Málokdy je člověk v něčem první.

Ani Andula ani Bedřich tedy nejsou první vozy značky Škoda Octavia v naší rodině. Tu vůbec první , tehdy úplně novou Oktávku si dovezl děda Josef Novák na Spořilov po ose dne 13.7.1959.

Vyzvedl si ji ve skladu Mototechny v ulici Pod Harfou v Praze 9. Číslo jejího motoru bylo 384 436, číslo karoserie 101 507, lakování bylo typu 48, polštářování č. 123.214. Klíč byl 8 – 95121 51 U 8324, pneumatiky Barum 5,50 x 15, číslo technického průkazu AA 590630, baterie byla značky Varta . Provedení exportní, vybavené novou zátkou.

V době převzetí měl vůz najeto 32 km.

První SPZ byla přidělena RC-86-04, po přečíslování počátkem 60 – tých let následovala SPZ AE-42-77.

Dědeček byl na svůj vůz pyšný, taky na něj s babičkou dlouho škudlili. Péče o vůz byla příkladná, aby netrpěl vystaven nepřízni počasí na ulici, postavil děda na zahradě garáž. Je to ta, ve které teď bydlí Andula.

Dědečkův stroj se brzy stal členem rodiny, jezdil na výlety, dovolené a byl pečlivě udržován. Z těch časů se dochovalo pár černobílých fotografií dokumentujících tu dobu, kdy vlastnictví automobilu bylo pojmem a provoz a komunikacích byl nesrovnatelný s tím dnešním.

Ty fotografie se tady jistě objeví, až je někde naskenuju. Taky se ten stroj objevil na několika barevných diapozitivech, ty sem nacpat bude asi složitější, a pak mám tři kotouče amatérských rodinných filmů, nasnímaných dědečkovou 8mm kamerou. Víc kotoučů se mi nepovedlo zachránit, přišel jsem pozdě. Dědečkův stroj a další dobové stroje jsou tam několikrát k vidění. Ale to sem asi nikdy nedostanu.

 

  (to je děda se svou Oktávkou)

A další osudy dědovy Oktávky ?

V r.1981, zkraje léta, se děda nechal babičkou přemluvit k prodeji toho krásného , kompletního a původního stroje. Zdravíčko už mu nesloužilo nejlépe. Opustil nás snad ani ne měsíc po Oktávce….

Možná ještě někde jezdí. Mám její kupní smlouvu, ale ti lidé se na uvedené adrese již nevyskytují.

A pak mám třeba dědečkův řidičák, doklady o zaplacení povinného ručení a ty černobílé vzpomínky.

A úplně poslední zpráva je, že ještě v únoru 2001 je to auto v evidenci. Převod na nové majitele nikdy neproběhl a v evidenci je to dodnes psané na dědu. Oktávko, kde jsi ?

 Račte postoupit k obrázkům. Jak brzy zjistíte, pojem “černobílé vzpomínky” je poněkud zavádějící.

S ohledem na množství fotografií jsem se je pokusil rozdělit na několik podcelků.

Předautomobilové časy motocyklové

Přátelé se stali vlastníky nového automobilu

S vlastním novým vozem na výletě : v létě

V zimě

V létě na Orlíku

Na dovolené

Moje výlety dědovou oktávií

Bracha a oktávie

Děda mi neúspěšně vnucoval motocykl

Dobová auta

Zpět na hlavní stránku